ПОБЕДИТЕ НА ЦАР КАЛОЯН. ПРЕВЗЕМАНЕТО НА ВАРНА - 1201
Българската държава е възстановена, но започва борба между утвърждаващото се самовластие на Асеневци и стремежа на болярите към самостойност. Асен и Петър стават жертва на болярски заговори. Разединителните сили са обуздани от новия цар – Калоян, който продължава освободителната политика на братята си.
ТРЕТИЯТ АСЕНЕВЕЦ
Най-малкият от славните братя Асеневци, Калоян (1197-1207), при сключването на Ловешкия мирен договор с Исак II Ангел, през 1188 г., е взет със съпругата на Асен за заложник в Цариград. Към 1190 г. успява да избяга, връща се в Търновград, участва в битките срещу ромеите и се проявява като пълководец още преди да стане цар. След убийството на Асен в 1196 г. помага на Петър в държавните дела и, след като и той става жертва на заговор, наследява трона, за да се превърне в един от най-великите владетели на България.
ПРЕВЗЕМАНЕТО НА ВАРНА
В това време всеобхватната криза във Византия се задълбочава все повече. Българските боляри Добромир Хриз и Иванко, убиецът на цар Асен I, поддържани от Калоян, повеждат непримирима война срещу ромеите. През 1198 г., при Батрахокастрон, Иванко им нанася кърваво поражение и пленява пълководеца им Мануил Камица. През 1199 г. Добромир Хриз отблъсква и разбива Алексий III Аспиет при крепостта Просек. Българският цар умело използва тази благоприятна обстановка, за да постигне целта си – освобождаването на всички български земи. Като превзема със щурм крепостта Констанция (при Симеоновград) и срива стените й на 24 март 1201 г., той обсажда Варна.
Силната черноморска крепост е все още в ръцете на византийците и представлява сериозна заплаха за българското царство. Местоположението й – в удобен залив – е стратегическо. През крепостта минава крайморският път, а от нея започва друг – за Шумен и за Велики Преслав. Според описанието на Евлия Челеби, който посещава Варна през 1656 г., стените й са здрави, увенчани с бойници и зъбери, а по ъглите се извисяват четири кули. Те образуват квадрат с обиколка от около 3000 крачки. Крепостта е на морсия бряг, а останалите й три страни са защитени с ров с морска вода. Зад желязна врате с мост, на западната стена, се е съсредоточил гарнизон от ромеи и латински наемници.
Цар Калоян обгражда крепостта от всички страни, и рашава да я превземе с пристъп. Според Никита Хониат гарнизонът от елитни бойци оказва яростна съпротива. Тогава българите построяват голяма обсадна кула с форма на куб и с колела, висока колкото крепостните стени и широка колкото защитния ров. Те придвижват кулата до ръба на рова и я преобръщат в него. Така тя не само се закрепя на двата му бряга като мост, но и изпълнява функцията на широка бойна стълба, с височината на крепостните стени. По нея Калояновите лъвове нахлуват в града и го превземат за три дни.
ОТМЪЩЕНИЕТО
В борбата на живот и смърт за оцеляване на българската държава място за милост няма. Ослепените от Василий II през 1014 г. български войници трябва да бъдат отмъстени. Калоян заповядва пленените ромеи да бъдат хвърлени в рова и затрупани живи с пръст. Георги Акрополит пише: „Той отмъщавал прочее, както казвал, за злините, които император Василий извършил спрямо българите. И както казвал, че Василий се нарекъл Българоубиец, себе си назовавал Ромеоубиец”.
Победите на българите довеждат до сключване на мирен договор между двете държави, който узаконява постигнатите териториални завоевания. Мирът с Византия позволява на Цар Калоян да обърне погледа си на северозапад. Войската му побеждава маджарите край р. Морава и той възвръща временно отнетите от маджарския крал Емерих II Белградска и Браническа области След умеля дипломатическа игра с папа Инокентий III Калоян е признат за цар на българите и власите, и България укрепва като водеща сила на Балканския полуостров.
ГРОБЪТ НА КАЛОЯН
През 1972 г. в двора на църквата "Св. 40 мъченици" във Велико Търново, в пространството между новата и старата северни стени е разкрит гробът на цар Калоян. В него са намерени част от златотканата му дреха и пръстен-печат. След направена от проф. Й. Йорданов реконструкция по черепа е възстановен ликът на българския владетел.
В средата на пръстена, намерен на същото място е изобразен змей. Изкязяня е хипотеза, че това е възшествения герб на царя от годината Змей - Кала или 1196. Според хипотезата българските владетели поставят преди или след името си и името на годината по българския календар, в която поемат престола. Така името на цар Йоан, Иваница, се съединява с неговото календарно прозвище - Кала и става Калоян, както и при Петър, който е наречен Калопетър.
Георги Илиевски и ФТА Пауталия" - &...
В сезона на трескавата консумация...
Бай дъ уей - синът ми се казва Калоян....:))))
usmivkata, има защо. И на мен ми харесваше. Като малки разигравахме битката при Одрин :))) Да е жив и здрав синът ти!!!
2. SPAROTOK - ЧЕТЕТЕ ВНИМАТЕЛНО!
3. Един млад и талантлив автор. Подкрепете го!
4. По-добрият кандидат за кмет на София.
5. Ние го подкрепяме...
6. грешен репорт, който те кара да мислиш
7. На ianchefff блога
8. Турбо, но не Боби Турбото, а наистина Турбо!
9. Е това е валсодар!
10. Чаровната дама със сапунените мехурчета
11. Войната на таралежите-sowhat
12. Соцпропаганда #1
13. Соцпропаганда #2
14. На Дани моторите
15. RADIOHEAD
16. U2
17. DEPECHE MODE
18. MASSIVE ATTACK
19. FAITH NO MORE
20. QUEENS OF THE STONE AGE
21. PLACEBO
22. RED HOT CHILI PEPPERS
23. KORN
24. THE WHITE STRIPES
25. BLUR
26. ROBBIE WILLIAMS
27. DREAM THEATER
28. SYSTEM OF A DOWN
29. PEARL JAM
30. Тук са всички останали любимци поради липса на място в блогрола