Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.07.2010 18:00 - Най-добрите албуми на най-големите групи
Автор: gothic Категория: Музика   
Прочетен: 1178 Коментари: 4 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

QUEENSRYCHE - Silent Lucidity

Hush now, don"t you cry
Wipe away the teardrop from your eye
You"re lying safe in bed
It was all a bad dream
Spinning in your head
Your mind tricked you to feel the pain
Of someone close to you leaving the game of life
So here it is, another chance
Wide awake you face the day
Your dream is over... or has it just begun?

There"s a place I like to hide
A doorway that I run through in the night
Relax child, you were there
But only didn"t realize and you were scared
It"s a place where you will learn
To face your fears, retrace the years
And ride the whims of your mind
Commanding in another world
Suddenly you hear and see
This magic new dimension

I- will be watching over you
I- am gonna help you see it through
I- will protect you in the night
I- am smiling next to you, in Silent Lucidity

-spoken during solo-
[Visualize your dream]
[Record it in the present tense]
[Put it into a permanent form]
[If you persist in your efforts]
[You can achieve dream control]
[Dream control]
[How"s that then, better?]
[Dream control]
[Dream control]
[Dream control]
[Dream control]
[Help me]

If you open your mind for me
You won"t rely on open eyes to see
The walls you built within
Come tumbling down, and a new world will begin
Living twice at once you learn
You"re safe from pain in the dream domain
A soul set free to fly
A round trip journey in your head
Master of illusion, can you realize
Your dream"s alive, you can be the guide but...

I- will be watching over you
I- am gonna help to see it through
I- will protect you in the night
I- am smiling next to you....









Тагове:   metal,


Гласувай:
4



Следващ постинг
Предишен постинг

1. анонимен - Точно
12.07.2010 18:50
любимата ми песен, мерси. :)
цитирай
2. gothic - Страхотна!
12.07.2010 18:59
Страхотна!
цитирай
3. platanus - Прекрасна, божествена песен!
13.07.2010 00:17
Когато я слушам, сякаш чета любима книга, която всеки път ми разказва позната, но никога не омръзваща ми история...
Това не е обикновена песен, тя е нежна, драматична, красива, жестока, многопластова... изобщо тази песен е като самия Живот.
Когато я слушам, съзнанието ми лети на крилете на съвършенството...
gothic, благодаря ти, че ми я припомни!
цитирай
4. gothic - platanus
13.07.2010 01:06
не харесвам особено прогресив, но песента е отлична. А и това твое откровение казва че тя значи много за теб. Поздрави от мен :)
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: gothic
Категория: Музика
Прочетен: 17402604
Постинги: 12171
Коментари: 12481
Гласове: 42853
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930